top of page

Svatební dort - dortové šílenství

Aktualizováno: 6. 2.


Svatební dort je fenomén. Ať už malý nebo několika poschoďový, je ozdobou každé veselky a svým vzhledem podtrhuje celkový styl svatby. Samotné krájení dortu je jednou ze svatebních tradic. Tradice velí, že jej musí ochutnat všichni svatebčané, čímž novomanželům zajistí štěstí na společné cestě životem. Ne jeden svatební host se těší na kousek svatebního dortu.


Poslední dobou mám ale pocit že každá druhá nevěsta prožívá muka s výběrem dortu. Je to skoro složitější jak vybrat svatební šaty a tak některé páry volí tu variantu že raději dort vypustí.

To je ale hrozná škoda. Krájení dortu může být totiž velice veselé a někdy i dojemné.


Dort by měli novomanželé nakrájet dle svatebního obyčeje svým svatebním hostům sami (i když dnes většinou dort pouze nakrojí a zbytek za ně dodělá personál restaurace, aby z dortu nebyla omylem fašírka).


Na mé vlastní svatbě jsme na dort zapomněli. A dodnes toho lituju. Pekla nám ho tenkrát teta ( jako vše co bylo na svatbě ) a krájel se až druhý den do výslužek. Tak že ho nemám ani na fotkách ( jen na jedné co jsem si fotila telefonem ještě u tety doma ). A tak se každé nevěsty ptám :-) jestli se bude krájet dort, asi si musí myslet že jsem nenažraná ale to ne to já jen nechci aby dopadla jako já :-)


Také miluji to překvapení jaký dort uvnitř vlastně bude a jestli je každé patro jiné. A podle mé pozorovací schopnosti nejsem jediná :-). Tohle zajímá hodně svatebčanů.


krájení dortu na svatbě

Pamatuji si také na moje první setkání se svatebním dortem. Je to už opravdu hodně let. Byla jsem dítě a fascinovala mě barevnost a zdobení tehdejších dortů. Musela jsem obejít všechny ( a že se jich tenkrát dělalo ). Každý musel mít máslové kytičky všech barev a marcipánové růže.Dortové podkovy s těžkým máslovým krémem už jsou dávno pasé, stejně tak jsou na ústupu kousky potahované fondánem. Pomyslnému sladkému žebříčku vévodí tzv. naked cake, neboli nahý dort. Je charakteristický svou přiznanou strukturou, případně může být ledabyle potřený krémem a zdobený květinami či ovocem. Díky variabilitě tohoto moučníku se hodí pro všechny druhy svateb, od minimalistické svatby až po zámeckou oslavu.

Nebojte se být odvážní a jít třeba do netradičních dekorací ale i krému a korpusu. Uvidíte že svatebčané budou nadšení.Kdo není na kytičky nemusí zoufat může třeba zvolit netradiční a přesto velmi elegantní zdobení jedlým papírem. Tento vytvořila úžasná Martinka z Bistro Eden

svatební dort zdobení jedlým papírem


A hlavně krájení si užijte a pořádný ten kus dortu si ulovte pro sebe.


novomanželé a dort

179 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page